ترجمه "ماهی سیاه کوچولو" بهرنگی به لُری (مینجایی)

داستان "ماهی سیاه کوچولو" نوشته‌ی صمد بهرنگی به لُری (مینجایی) ترجمه شد. این کتاب با عنوان «مایی سیا کُشکِلَ» به لری ترجمه شده که علاوه بر متن داستان، فایل صوتی هم خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، به گفته رضا ساکی، "ماهی سیاه کوچولو" که با عنوان «مایی سیا کُشکِلَ» به لری ترجمه شده است به صورت کتاب گویا خواهد بود و علاوه بر متن داستان، فایل صوتی هم خواهد داشت. این کتاب در بهار سال آینده منتشر خواهد شد.
او در توضیح بیش‌تر گفت: از این کار 3 هدف داشته‌ام؛ یکی نشان دادن توانایی زبان لُری به‌ویژه لُری خرم‌آبادی بود. هدف دیگرم این بود که کتابی با خط لور که آقای احد رستگارفرد برای نوشتن لُری پیشنهاد کرده است منتشر بشود و هدف سوم این بود که یک کار به زبان لُری در حوزه کودک و نوجوان داشته باشیم.
ساکی در ادامه اظهار کرد: در این ترجمه بیش از 200 واژه و ترکیب مختص زبان لُری آمده و سعی شده است بیش‌تر از واژه‌های زنده لُری خرم‌آبادی استفاده شود. تلاش کردم نحوه فعل‌سازی، قیدسازی و ... را در زبان لُری که کاملاً با فارسی امروز متفاوت است نشان بدهم. البته لُری در اوستایی و پهلوی ساسانی ریشه دارد و جزو زبان‌های ایرانی است که آن‌طور که باید، حفظ و معرفی نشده است.
 امیدوارم این کار بتواند باعث بشود که نسل‌های بعد هم در حفظ این میراث بکوشند و از لُری سخن گفتن عار نداشته باشند.
به عقیده من گویش‌های ایرانی مقوم زبان فارسی هستند و تا هستند نباید نگران فارسی بود؛ اما اگر این گویش‌ها در فارسی حل بشوند ممکن است سرنوشت زبان فارسی طور دیگری رقم بخورد.

 

/ 2 نظر / 196 بازدید
عبدالله

با سلام نازارم این عکس که از خودتون گذاشتی ازش خیلی خوشم میاد.کلاه و تره ی پیچیده دور اون نشان از توجه به سنت.کت نشان از زندگی در امروز.ولی به خدا این کراوات که بستی بلا نسبت نشونه غرب زدگی و تسلط فرهنگ غرب.اصلا کاری با حکم فقیش ندارم هر چند که بستن کراوات حرومه.من میگم چرا ما با این همه تمدن خومونو شبیه یه یانکی با کشوری فقط فقط دویست ساله کنیم.البته من میدونم که شما غرب زده نیستید و قصدتون همین اعلام زندگی در امروز می باشد.به هر حال به اعتقاد شما احترام میذارم.و بازم میگم عکس جالبی دارید ای کاش نمایندگان مجلس لر هم مثل بعضی نمایندگان کورد و بلوچ در صحن مجلس لا اقل کلاه لری به سر میگذاشتند.

شیرپوری

خرم آبادی های عزیز و دوست داشتنی: در نظر سنجی که در این هفته بین جوانان و بزرگان طوایف انجام شده مهندس صفری 80درصد آرا را بدست آورده است پس در انتخابات مجلس دوره دهم در هفتم اسفند 94مهندس صفری نفر اول خواهد شد.