زمين لرستان ميلرزد

آخرين اخبار زنده و آنلاين زمين لرزه ی درود لرستان را 

از اينجا بخوانيد لر بلاگ

و  از اينجا بخوانيد وبلاگ جوان

 

زلزله

از شب گذشته تا هم اینک ، لرستان 12 بار لرزید .<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

شماری (66 تن ) از همتباران و هم استانیهای گرامی از میان ما رخت بربستند .

شماری دیگر (1300 تن ) هم زخمی شدند .

لرستان داغ دار شد .

به همه ی هم استانیهای گرامی ، بویژه خانواده های مصیبت دیده ، تسلیت می گویم .

اینها آمار رسمی است . که گذشته از میزان دقت اش ، این آمار تنها مربوط به مناطق سهل الوصول است و قطعا کسی خبری از روستاهای دورافتاده ی کوهستانی ندارد .

اما این پایان داستان نیست . خانه های ویران و دلهای داغ دار شده اند . و بازسازی و التیام آنها به زمان نیاز دارد .

هم اینک و پس از این ، خسارت دیدگان این حادثه ، از نیازهای عاطفی و احساسی که بگذریم ، برای مدتی طولانی بیش از همه چیز به وسایل گرمایشی ، پوشاک گرم ، پتو ، چادر صحرایی ، مواد خوارکی ، آب آشامیدنی و داروهای پزشکی  نیازمندند ، و برای رفع این نیازها ، چشم به دست یاری و مساعدت ما دارند .

وامروز ، یکی از همان روزهای است ، که باید باری دیگر ، همیاری و همدلی و نوع دوستی و خویشاوند داری ، ایرانیها بویژه لرها را به جهانیان نشان دهیم .

شما دوست گرامی می توانید ، از طریق دفاتر جمعیت هلال احمر ، کمیته ی امداد و ستاد حوادث غیرمترقبه استان ، برای کمک رسانی به حادثه دیدگان این واقعه اقدام نمایید .

و نیز شماره حساب 11111 نزد بانک ملی ، به نام جمعیت هلال احمر ، برای دریافت کمکهای نقدی شماست .

 

*****

و چند توصیه برای هم استانیهای گرامی :

1- در حفظ آرامش و خونسردی خود و اطرافیانتان کوشا باشید . زیرا با حفظ خونسردی بهتر می توانید خود و دیگران را از هر آسیبی محافظت نمایید .

2- در مکانهای که پنجره هایی با شیشه های بزرگ دارند ، توقف نکنید .

3 – گوشه ی دیوارها ، زیر میزها ، چهارچوب درها ، زیر پله ها ، اتاقهای با مساحت کم ( کمتر از 6 متر مربع ) ، و بویژه فضای آزاد ، به هنگام زمین لرزه از امن ترین مکانها هستند .

4 – تابلوهای دیواری ، لوستر ، مجسمه و وسایل دکوری ، وسایلی همچون تلویزیون و ... در هنگام زمین لرزه می توانند بسیار خطرساز و خطرناک باشند . لذا از ایستادن و یا خوابیدن در کنار و یا زیر آنها خودداری نمایید .

5 – به مقدار کافی آب ، مواد غذایی ، داروهای پزشکی ،  پوشاک مناسب ، پتو و مدارک مهم و وجوه نقد را در مکانی امن قرار دهید . همراه داشتن چراغ قوه ، و وسایل ارتباطی نظیر موبایل و رادیو نیز می تواند بسیار مفید باشد .

6 – پیش از خواب از بستن بودن شیر کنتور گاز و آب اطمینان حاصل کنید .

7- از خوابیدن در اتاقهای دارای مساحت زیاد ( بیش از 6 متر مربع ) جدا اجتناب نمایید .

8 – در برخورد با هرگونه خبر ، نسبت به پذیرفتن و انتشار آن کاملا هوشیارباشید .

9- یاری کردن به دیگران را هرگز فراموش نکنید .

10- از هرگونه اقدام عجولانه و قهرمان بازی و لجبازی با دیگران جــــــــدا بپرهیزید . زیرا جان شما و عزیزان و اطرافیانتان را به خطر می اندازد .

 *****

در پایان به سهم خویش و از طرف همه ی هم استانیهای گرانقدرم ، از جمعیت هلال احمر قزوین ، و بویژه برادر و همتبار گرامی سرور ارجمند احد چگینی ، عضو نکونام شورای اسلامی این شهر ، برای اعلام آمادگی جهت هرگونه امداد رسانی به مصیبت زدگان زمین لرزه ی لرستان ، نهایت امتنان و تشکر و قدر دانی را دارم .

 

همگان در پناه یزدان پاک

شاد زییوید و تندرست و سربلند

/ 10 نظر / 43 بازدید
رضا خرم آبادي

مرسی از لينکتون و خوشحالم که شما هم به جمع وبلاگ هايی پيوستيد که از زلزله گفتند و اميدوارم باز بگوييد . در پناه حق .

پسر خرم‌آباد

از ابراز همدردی شما جناب آقای رستگار ممنونم. مطالب شما در مورد زلزله جالب بود و مفيد . خدا آخر و عاقبت همه مردم مظلوم لرستان را به خير گرداند. انشالله

رضا خرم آبادي

انقدر از دستون ناراحت هستم که بنويسم ، ما را به خير شما اميد نيست ... آن آشنای! عزيزتان هم اين بار مثل هميشه گل کاشت و حسابی زحمت!! افتاد . چرا من با تو انقدر دشمن شدم ؟! حتی دلم نمی خواهد بنويسم در پناه حق . با من بد کردی . شايد حقم بود . ولی نه . باورم نمی شود .

mahya

سلام....من به عنوان يک خرم آبادی که دانشجوی کارشناسی ارشد زلزله شناسی دانشگاه تهران هستم ...صميمانه با هم استانيهای عزيزم همدردی ميکنم.....خوشبختانه اين لرزشهای پی در پی با بزرگيهای متوسط مانع جمع شدن انرژی و امدن يک زلزله بزرگ ميشود...پس زياد نگران نباشيد.....در صورت داشتن هر گونه پرسش از طريق ميل با من در تماس باشيد و اين ای ميل را در اختيار دوستان نيز قرار دهيد...تا اگر بتوانم خدمتی انجام دهم....موفق باشين....

morteza

من هم يک لر هستم . هيچ يک از آشناياينم در اين زلزله آسيب نديدند . امام ناراحتم . از همه ی ظلم و جفايی که به اين خطه شده و باز هم ميشود . زلزله لرستان براستی هيچ است در مقابل آنهمه ظلم اما ... انرژی هسته يی حق مسلم ماست اما آسايشی حق مسلم ما نيست . امداد رسانی حق مسلم ما نيست . توزيع چادر را چه کسی گفته حق مسلم يک لر زلزله زده است ... دوست داشتم که اينها رو به کويش زيبای لری بگم اما .

ریحانه

اميد است پروردگار ديگر با زلزله ما را نسنجد

irani

با سالام و تشکر از زحماتتان مطلب جالب بود ولی سايت به روز نيست و کمی حالت سرد و سستی دارد

موسيقی

سلام داشی من واقعا متاثر شدم وقتی که خبره زلزله درودو بروجردو شنيدم با وجوده اينکه اصفهان بودم ولی تمام فکر و ذهنم ژيش هماستانيای عزيزم بود اميدوارم هر چه زودتر مسوولين به وضعيت عزيزانمون رسيدگی کنن مطلب بعدم اينکه من واقعا افتخار ميکنم به لرايی که اينجوری از طريق سايتاشون سعی در ترويج فرهنگ لرستان دارن و واقعا درود بر تو ای لر با غيرت ايسه ار هاسی وا يک تری تبادل لينک بکيم وم خوری به تا مهم شمانه جز ژيونديام قرار بيم

ابوذر ميرزايی

نخستین ماهنامه دانشجویان لک زبان ایران متن خبر در www.iwara.blogsky.com www.hamsa.mihanblog.com لطفا این خبر رو در وبلاگ خودتون به نمایش بذارید

ستاره

خب زمينای ايلام هم ميلرزه يعنی لرزيد