رودخانه خرم آباد ساماندهی می شود

رودخانه خرم آباد که در زبان محلی به آن "گلال" می گویند از ارتفاعات شمالی شهر و از دامنه های سفید کوه و کوه کمر سیاه سرچشمه گرفته است. این رود دارای چندین سر شاخه است که طولانی ترین سر شاخه آن از دامنه غربی کوه ریمله سرچشمه می گیرد و این رودخانه با طول 110 کیلومتر از میان دره خرم آباد با جهتی شمالی -جنوبی می گذرد و شهر را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می کند. این رودخانه پس از عبور از روستاهای شمالی خرم آباد که از آن برای کشاورزی استفاده می شود وارد شهر شده و با آلاینده های بسیاری از جمله فاضلابهای صنعتی و خانگی و سموم و کودهای کشاورزی آلوده می شود.رودخانه خرم آباد سالهاست که از آلودگی های بسیاری رنج می برد که می توان به آلودگی ناشی از فاضلاب، پسابهای صنعتی و کشاورزی اشاره کرد اما آنچه دردناک تر از هر چیزی به نظر می رسد بی مهری مردم خرم آباد در حق این رودخانه بزرگ است که با ریختن زباله و فاضلابهای خانگی ابراز می شود. در حال حاضر آلودگی رودخانه خرم آباد به علت ریختن زباله و نخاله های ساختمانی بیشتر شده و بدین ترتیب شرایط برای انتقال بیماری های خطرناک نیز در شهر فراهم شده است. رودخانه گلال در وسط شهر خرم آباد در حال حاضر به جای آنکه منشا زیبایی و پاکی باشد به دلایل مختلف، وضعیت نامناسب و کاملا غیربهداشتی به خود گرفته و سلامت افراد منطقه را تهدید می کند و تاکنون نیز اقدام موثری در این رابطه انجام نشده است. با وجود اینکه شهرداری خرم آباد باید از مدتها پیش در راستای ساماندهی این رودخانه اقدامات لازم را انجام می داد اما به دلیل کم کاری های صورت گرفته از گذشته تاکنون، کار ساماندهی رودخانه خرم آباد را به شرکت آب منطقه ای واگذار گردید تا شاید مردم خرم آباد روزی شاهد شکوفایی این رودخانه و در پی آن صنعت توریسم استان باشند.

همایش توجیهی ضرورت اجرای طرح ساماندهی رودخانه خرم آباد با حضور کارشناسان و مدیران دستگاه های مرتبط در سالن مدیریت آموزش و پژوهش استانداری لرستان برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای لرستان ، دکتر حقی آبی مدیر عامل این شرکت ، هدف از برگزاری همایش را استفاده از نظرات کارشناسان و اطلاع رسانی در خصوص این طرح عنوان کرد .
وی گفت : در راستای این طرح مطالعات بر روی مسیر رودخانه خرم آباد توسط مشاور آغاز شده است و در حال حاضر مطالعات 500 متر از این طرح به اتمام رسیده و عملیات اجرایی آن به زودی شروع خواهد شد .
وی اضافه کرد : برای اجرایی کردن این طرح در مسیر 500 متر مطالعه شده ، اعتباری بالغ بر 12 میلیارد ریال در نظر گرفته شده است که در محدوده پل شهدا تا پل صفوی اجرایی می شود.
در ادامه معاون برنامه ریزی استانداری لرستان نیز با اشاره به اهمیت ساماندهی رود خانه خرم آباد گفت : مطالعات ساماندهی خرم آباد از دو سال گذشته در دستور کار مدیریت استان قرار گرفته است و برخی از منابع عمرانی استان نیز برای این طرح در نظر گرفته شده است .
سید رضا دهناد اضافه کرد : شهرداری و مدیریت شهری خرم آباد نیز باید با مدیریت صحیح ، اجرای طرح ساماندهی رودخانه خرم آباد و دیگر طرح های عمرانی شهری را تسهیل نماید.
معاون امور عمرانی استانداری لرستان نیز گفت : طرح های عمرانی شهری متعددی در خرم آباد در دست اجراست که با بهره برداری از این طرح ها بسیاری از مشکلات عمران شهری خرم آباد رفع می شود .
منوچهر فراقی افزود: طرح ساماندهی رود خانه خرم آباد علاوه بر پاک سازی حریم شهری رودخانه ، موجب زیبا سازی و جذب گردشگر در این شهر خواهد شد.

 

/ 3 نظر / 45 بازدید
امیر

وبلاگ خوبی دارید موفق و پیروز باشید امیر - یزد

با تشکر از مطالب لطفأ چند عکس از رودخانه هم بگذارید

سجاد

سلام برار اینو بلینک ممنونتم http://tabiatekhorramabad.blogfa.com/