اعتراض به اقدام توهين آميز کيهان

 

لر که وه پاکي دلش چيآسمونه            آسمو سي چه چينو باش سرگرونه

«لرها در گذشته ثروتمند ، نیرو مند و مغرور بودند ، اما امروز فقط غرورشان برای آنها مانده است!»

ویلیام او. داگلاس، سرزمین شگفت انگیز و مردمی مهربان..، ص159

 

و امروز غرورلر نیز به تاراج می رود!

 

وقتی که در لــــــور خواندم :

 بسیار فکر از سرم گذشت ، اینکه مگر همین لرها نبودند که هزاران سال تمدن و فرهنگ ایران زمین مدیون سرزمین اجدادی ایشان است برنزهای لرستان ، نقشهای کنده شده بر سنگهای کوههای بختیاری و ... گواهانی بسیاری بر همین گفته اند . مگر مادران خرم آباد ی همین لرها نبودند که در حمله افاغنه به ایران ، حتی نان دهان خود را به دست فرزندانشان دادند تا برای نجات در محاصره افتادگان اصفهان ( پایتخت آنروزهای صفویان ) ببرند . مگر همین لرهای لرستانی خرم آباد و بختیاری ایذه و ... نبودند که در زمان بی لیاقتی شاهان قاجار در تپه ی فیلیله ی خرمشهر در برابر نیروهای انگلیسی مقاومت می کردند تا مبادا پای بیگانه به این کشور باز شود ؟؟؟ و ....

(( یک «لباس لری» دستمایه کاریکاتور بین المللی کیهان ! 

 

ماهنامه «کیهان کاریکاتور» در آخرین شماره خود اقدام به چاپ کاریکاتوری نموده که در آن به طور مستقیم یکی از لباسهای ویژه مردم لر  به استهزاء کشیده شده است.... 

.. مرد ملبس به چوغا و شلوار دبیت که یک لباس لری و بیشتر مخصوص ایل بختیاری است می  باشند. 

...تاکنون لباس هیچ یک از اقوام ایرانی این چنین دستمایه استهزاء نشده است، طراح کاریکاتور بدون هیچ آسیبی به اصل کار می توانسته حداقل از کشیدن خطوط مخصوص چوغا خودداری نماید تا بتوان احتمال داد مقصود ایشان توهین به قومی خاص نبوده بلکه مراد وی یک فرهنگ روستایی یا عشایری به طور عام بوده است... ))

حالا چه شده که باید اینچنین جواب و خسته نباشید به قومی بدهند که همه ی هستی و نقد خود را در کف حب ایران و وطن دوستی نهاد ؟؟؟

دیروز ترکها و ایران . امروز لرها و کیهان . آزادی بیان و قلم را کاملا قبول داریم و برایش احترام فراوانی قایلیم . حرمت اهل قلم و مطبوعات را هم پاس می داریم . اما مگر نه اینکه حرمت امامزاده را متولی آن نگه می دارد ؟؟

تا کی ما باید شاهد چنین اقدامات غیر مسئولانه ای باشیم ؟؟؟

 

همتبار گرامی این کهترین به عنوان یک لر خرم آبادی از شما خواهشمند است با گذاردن کامنت برای این پست ما را در اعتراض به این اقدام کور فکرانه و نامسوولانه دست اندر کاران کیهان یاری دهید .

/ 12 نظر / 43 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ساسان

بسيار متاسف شدم. مطلبی درين باره در گفتار سبز آورده ام.

جعفر

با سلام و درود. مثل اينکه نيازه با طراحان اينجور کاريکاتورها برخورد جدی بشه تا ديگه جرات توهين به هيچ قوميتی رو نداشته باشند. اما کو مرجعی برای رسیدگی. يا شايد همون مرجع هم خودش پشتيابنشون باشه. اما غرور لر دوست عزيز . . . غرور لر بعد از ۱۱ فروردين ۸۵ به تاراج رفت.

بهمن

سلام احد جان اگر بخواهيم اين واقعه را با يک کلمه توصيف کنيم بايد بگوييم فاجعه است. ديواری کوتاه تر از ديوار لر و بختياری پيدا نکرده اند. هر روز بیش از پیش به این نتیجه می رسم که دارد از نجابت لر سوء استفاده می شود. اردتمند - بهمن

رسول بداقی

سلام به شما هموطنان لر درباره ی توهین به لرها چه باید کرد؟

رسول بداقی

برای دادن پاسخ مناسب به توهین به لرها چه باید کرد؟

حبيب

چگونه هست که در اعتراض به کاریکاتور روزنامه ایران (جمعه )در خصوص توهین به ترکها کل نشریات ایران تعطیل می شوند اما در خصوص توهین به ایل بزرگ بختیاری و قوم لر هیچ واکنشی از سوی مقامات رسمی مشاهده نمی گردد؟ نکند (ایما لریا ده دا دماییم؟)

حسین

از غيرت و حس ناسيو ناليستی جنابعالی و از وبلاگ متينتان جای تشکر ويژه ، برای همه وبلاگ نویسان لر محفوظ است .

احد چگينی

خجالت نمی کشن چنی بايد شاهد ای بی حرمتی يا بوييمو ايه و يه ترک اهانت می کندن الانه کل آذر بايجان ورسو اين می نی ايما چنی با حيا هس يم راسی ای دوره بنده نه د مين انتخابات شورای شهر قزوين رد صلاحيت کردنه

مینا

[زبان] اگه راس می گی اینو سانسور نکن