پرونده ثبت جهانی دره خرم آباد با عنوان

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران" ایسکانیوز""علی سجادی" مسئول پایگاه میراث فرهنگی قلعه فلک‌الافلاک با بیان این مطلب گفت: از سوی پژوهشکده باستان‌شناسی به پایگاه پیشنهاد تهیه پرونده دره خرم آباد با عنوان "دره لر" برای ثبت در فهرست آثار جهانی شده است.وی افزود: دره خرم آباد دره‌ای بی‌نظیر است که شهر فعلی خرم آباد در آن قرار و بین 30 تا 40 کیلومتر طول دارد. این دره از نظر پایگاه صد در صد ارزش ثبت در فهرست آثار جهانی را دارد.
مسئول پایگاه میراث فرهنگی قلعه فلک‌الافلاک در مورد ویژگی‌های این دره تاریخی خاطرنشان کرد: در این دره قدیمی‌ترین استقرار مربوط به دوران پیش از تاریخ بوده و 150 سایت باستانی شناسایی شده است. همچنین استمرار استقرار انسان را تا عصر حاضر در این منطقه شاهد هستیم.
سجادی ادامه داد: از دیگر ویژگی‌های این دره مناظر طبیعی آن که شامل کوه و دریاچه کیو، 11 چشمه دائمی آب است که این عوامل خود بستر مناسبی را برای زیست فراهم و توجه انسان را در طول قرن‌ها به خود جلب می‌کند.
وی در مورد بررسی‌های باستان‌شناسی در این حوزه به میراث آریا گفت: این دره توسط هیأت‌های خارجی مورد کاوش قرار گرفته، و چندی پیش نیز توسط "مهدی رهبر" این منطقه کاوش شده است.
پایگاه میراث فرهنگی قلعه فلک‌الافلاک مدارک اولیه را برای ثبت این پرونده در فهرست آثار جهانی تهیه می‌کند و جمع‌آوری مدارک کامل‌تر نیز باید توسط مشاور صورت بگیرد.

لينک خبر در خبرگزاري ميراث فرهنگي
http://www.chtn.ir/newsshow.aspx?ID=21388

لينک خبر در خبرگزاري ايسکا نيوز:
http://www.iscanews.ir/fa/ShowNewsItem.aspx?newsitemid=149210

برگرفته از سایت لور :
http://www.loor.ir/article.aspx?id=840

خواندن این خبر برایم شادی آور بود. اما این روزها نمی دانم با این مدساخت اسمهای از من در آوردی تا چند سال دیگر چه بر سر نام شهر و محلات و مردم خرم آباد خواهد آمد . گلال همان رودی که از میان خرم آباد می گذرد نامش شده خرم رود !!!! و .... گویا اینها قبلا نام نداشته اند و تنها منتظر تشریف فرمایی آقایان و حضرات بوده اند تا نامی بر آنها گذاشته شود !!!!!!!۱

/ 3 نظر / 47 بازدید
ابراهيم خدائی

گلال همان رودی که از میان خرم آباد می گذرد نامش شده خرم رود ! الوته که سی غريوو تلفظ گلال سختتره... من و ته بايد ائ قه ائ نوميان تکرار کنيم مئن وبلاگ مئن روزنامه مئن تلويزيو تا دواره جو بيرن

کيارش- از سرزمين پنج خورشيد

درود بر کر لر واقعن هر سرزمين و مردمش بايد نشانهای در خور خود را داشته باشند.که اين مهم در خصوص مردمان دلير لرستان با قلعه فلک الافلاک به خوبی نشانه گذاری شده است.من چندين بار به خرم آباد آمدم ولی يکبار موفق به ديدن اين قلعه پر عظمت شده ام.آدم تا آن بالا نباشدنميتواند حس واقعی را درک کند. لر باشيد و به بودن خود افتخار کنيد.

سيد عليرضا شمس نيا

سلام وبلاگ خوبی دارید من نبز با مطلب پیامک فوائد و مضرات در وبلاگ شـمـسـه منتظر پیامتان هستم .