کشف انگشتر منحصر به فرد با نقش فروهره در غرب خرم آباد

ميراث فرهنگيارسال خبر: 17 آبان 1386 (11:35)در كشفيات غرب لرستان بدست آمدانگشتري منحصر به فرد با نقش فروهراستان: لرستانشهرستان: خرم آباد

سرپرست كاوش غرب لرستان از كشف 150 قلم شي مفرغي در محوطه‌اي در غرب اين شهر خبرداد.

"عطا حسن‌پور" در گفتگوي اختصاصي با ميراث آريا (chtn) با بيان اين مطلب گفت: اين اشيا كه شامل انواع مهر‌ها، سرپيكان‌هاي آهني، كاسه‌ها، پلاك‌ها و آويزهاي مفرغي، اشياي تزئيني و آئيني، كاسه‌ها، انگشترها و دستبندهاي مفرغي، خنجر، سرپيكان، كارد و... بوده است.

وي افزود: انواع و اشكال مختلف سفال‌هاي "ژانر" از طول حفاري بدست آمد. لازم به ذكر است كه به گونه‌اي از سفال‌هاي لرستان ژانر گويند.

باستان شناس و سرپرست كاوش غرب لرستان خاطرنشان كرد: از باقي تخريب‌هايي كه توسط مردم انجام شده، يك گورخمره باستاني نيمه سالم بدست آمد كه به عصرآهن تعلق دارد. همچنين اشياي كشف شده از خاك‌هاي مضطرب اطراف اين گورخمره كه توسط مردم زير و رو شده بود، بدست آمد.

حسن پور از كشف انگشتري منحصر به فرد در بين اين اشيا خبر داد و به ميراث گفت: به جرأت مي‌توان گفت كه اين انگشتر در كشور و حتي جهان كم نظير است. يكي از خصوصيات منحصر به فرد اين انگشتر اين است كه به جاي نگين نقش يك فروهر به صورت كنده شده، بر روي آن حك شده است. اين انگشتر مفرغي به شيوه يك پارچه قالب ريزي شده بود.

سرپرست كاوش در محوطه غرب لرستان ادامه داد: قطر اين انگشتر 5/2 سانتي متر است. تصوير فروهر، يك كلاه (دولت) مادي بر سر دارد، همچنين يك باشلوق مادي، سر، گردن و نيمي از بالاتنه اين فروهر را برگرفته و پوشش داده است.

فروهر با ريش بلند، به سمت چپ، از درون قوس خورشيد بيرون آمده و در دو طرف اين دو قوس خورشيد، دو بال برآمده و بر افراشته به تصوير درآمده است. پاهاي اين فروهر به حالت حركت ديده مي‌شود.

حسن پور به chtn گفت: اين اشيا درحال حاضر در گنجينه قلعه فلك الافلاك نگهداري مي‌شود و قدمت آنها به دوره ماد مي‌رسد، اما هنوز در دست مطالعه است.

بر گرفته از : http://www.chtn.ir/newsShow.aspx?ID=21547

/ 6 نظر / 18 بازدید
کسی از نسل آريا

سلام آقا احد گل . آقا ای چيا وا آجر و ايطور چيا دورس نموئن . ای مملکت بائد صاف بوا دواره بسازنش

حسين

سلام خوبی ؟ وبلاگت خییییییییییلی عالیه هااااا خسته نباشی . . . . با تبادیل لینک موافقی؟؟ خبرم کن . . . به منم سر بزن.خوشحال میشم یا حق

بهرام سلاحورزی

سلام عزیز!کاشک بلد بودم مهربانیتان را پاخ گو باشم .ارزو میکنم هم لایق خوبیهایتان باشم و هم درکنارتان برای خدمتی اگر بتوانم به اندیشه و خرد شهرمان شما را با اجازه البته لینک کردم تا فرصت بعد .... موفق باشی

مهدی ویس کرمی

سلام داشی دئارت سلامت. دیرادیر هام ده هولت احد برار.آخرش هم گپ ئا گپی وه جا مئارن ؤ کوچکله ئا نه مئ کن وه سر. کر داؤت هم وه دؤرت.

تنها

منظور از غرب لرستان يعنی خرم آباد ؟!!! يا دلفان يا کوهدشت يا الشتر

احد رستگار فرد

دوست عزیز آقای تنها سلام .....اگر عجول بودن و يا برخی چيز های ديگر دید چشم ات را کور نکرده بود . حتما می توانستی در بالای نوشته ببينی که :::::: استان: لرستان** شهرستان: خرم آباد*** سرپرست كاوش غرب لرستان از كشف 150 قلم شي مفرغي در محوطه‌اي در غرب اين شهر خبرداد. ::: از این گذشته هر کودک ۱۰ ساله این شهر می داند که :::غرب لرستان ::: به معنی شهر تازه تاسیس سلسله نیست . می توانید از کتاب جغرافیایی دوم یا سوم ابتدایی نحوی جهت یابی شمال و جنوب و... را بیاموزید . درست است که همیشه کوچکتر ها با نام بزرگترشان می شناسند با اين همه این کمینه با این مخالفم که خرم آباد را همه لرستان بدانند و اما از این نيز بيشتر با اين مخالفم که هر کسی ( لرستانی یا غیر لرستانی ) خرم آباد را متعلق به خودش بدانند . چون خرم آباد هميشه از آن خرم آباديها و همچو خاری در چشم بسياری از تازه به دوران رسيده ها بوده و هست . بسيار از تازه به دوران رسيده های که همواره آرزوی قدم زدن در خيابانها و زيستن در زاغه های کنارش را داشته اند .!!!! و البته به گمانم شما - و احتمالا اربابانتان - شاید طالب ماندن همین اندک زمینی که لرستان نامیده شده و