کردستان عراق و داعش ، دوست یا دشمن

 

 

 بحثی که این روزها نقل محافل مردم خاورمیانه و بخصوص ایران شده است، اوضاع متشنج عراق و غده سرطانی به نام "داعش" است. فرقی نمی کند که کجای ایران باشید، این روزها اگر گذری کوتاه در سطح شهر داشته باشید پیر و جوان هم دیگر داعش را میشناسند و پیگیر تحولات عراق هستند.

عراق همزمانی که با داعش می جنگد با یک مشکل جدی دیگری نیز مواجه شده است و آن چیزی نیست جز خالی شدن پشتش از وجود کردها! کردها که به نظر می رسید در این بحران پا به پای شیعیان به مقابله با داعش و دفع حمله آنها بپردازند، این روزها می بینیم که به راحتی و در این موقعیت بسیار حساس عراق پشت دیگر هموطنان خود را خالی می کنند و آنان را در این نبرد سخت و دشوار تنها می گذارند!

 

مسعود بارزانی و همرزمان اسرائیلی خود!

این فقط قسمت کوچکی از داستان این روزهای دولت اقلیم کردستان عراق است. این منطقه خودمختار که تنها نیروی حفاظتی آن یک نیروی یگان ویژه پلیس با تعداد نفرات نسبتاً محدود (پیشمرگه) است، اینک با بسیج عده ای دیگر از پیشمرگه های قدیم خود از موقعیت پیش آماده کمال سواستفاده را برده و به لطف اعزام نیروهای ارتش عراق از کرکوک به سمت موصل، سریعاً اقدام به اشغال شهر نفت خیز و استراتژیک کرکوک و برخی دیگر از بخش ها و روستاهای مناطق همجوار آن کرده و اخطار دولت مرکزی مبنی بر بازگرداندن نیروهای پیشمرگه به خاک اقلیم را نمی پذیرد و ادعای مالکیت بر مناطق جدیداً اشغال کرده را دارد.

دیکتاتور پیر این اقلیم (مسعود بارزانی) که به نظر خود را وارث این خاک می داند و سالیان درازی است که به صندلی ریاست تکیه زده و با سرکوب بی سرو صدای مخالفان خود (آخرین مورد آن سرکوب حزب تغییر (گوران) که خواهان دوستی و نزدیکی با ایران بود همزمان با تحولات موسوم به بهار عربی در کشورهای منطقه) و به لطف نزدیکی خود با اسرائیل به قدرت نمایی خود در این اقلیم ادامه می دهد اینک هوای استقلال به سرش زده است و در این راه تنها کشوری که از وی حمایت می کند فقط و فقط همان اسرائیل است!

 

نوشیروان مصطفی امین رهبر خزب تغییر (گوران) در بین هواداران خود که توسط بارزانی سرکوب شد

 نکته جالب دیگری که این روزها در مورد این اقلیم می شنویم این است که در نقشه رویایی ای که از طرف گروهک تکفیری داعش منتشر شده است که در خیال خام خود نیمی از آفریقا و غرب آسیا و همچنین قسمت هایی از اروپا را جزو قلمرو خود دانسته اند، نام هیچ کشوری به شکل نام کنونی آن نیست! به طور مثال در این نقشه کشورهای ایران، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، تاجیکستان و آسیای میانه به نام "خراسان شناخته شده اند و یا مناطق ترک نشین کشور ترکیه به نام "آناتولی" و کشورهای آذربایجان، ارمنستان و گرجستان به نام "قفقاز"، کشور اسپانیا و پرتغال به نام "آندلس" و دیگر کشورها هم به این شکل به نام های قدیم آن نامگذاری شده اند ولی نکته جالب و تعجب برانگیز و در عین حال قابل تامل در این نقشه حضور کشوری با نام کردستان (!) است که نه تنها در حال حاضر وجود ندارد بلکه در هیچ یک از اسناد قدیمی هم وجود نداشته است! و جالبتر اینکه این کشور فقط مناطق کردنشین را دربرنمی گیرد و مناطق لرنشین را نیز به عنوان یکی از چند قوم کُرد محسوب کرده و در نقشه خیالی کردستان گنجانده اند!

 

نقشه رویایی داعش در منطقه و وجود کشور کردستان با ضمیمه مناطق لرنشین

طبق شنیده ها و اخبار ضد و نقیض شهر اربیل در کردستان عراق به نقطه ای امن برای سران داعش تبدیل شده است و همچنین صادرات نقتی داعش که از راه تملک مناطق نفتی سوریه و عراق به دستشان آمده را نیز به قیمت بسیار ناچیزی از طریق کردستان عراق به دلالان نفتی از جمله شرکت "آرامکو" که به عربستان سعودی وابستگی دارد می فروشند و از آنجا به نقاط مختلف دنیا صادر می کنند و این کار محقق نخواهد شد جز با همکاری دولت اقلیم کردستان عراق که بی شک سود کلانی در این معامله خواهد برد. این مورد را هم باید در نظر بگیریم که خود حکومت اقلیم با اشغال شهر کرکوک مشغول فروش نفت این منطقه از طریق خط لوله ای است که به بندر "جیحان" ترکیه می رود و از آنجا در نفتکش ها بارگیری شده و به دنیا صادر می شود.

نکته جالبتر اینکه در شمال عراق دو خط لوله نفتی وجود دارد که هم اکنون هر دو در اشغال داعش هستند. یکی خط لوله ای است که به سمت "بانیاس" در سوریه می رود و عمده این نفت صرف تامین برق سوریه می شود و دیگری خط لوله "جیحان" است که به ترکیه می رود و از اسکله موجود در آن منطقه صادر می شود و نکته جالبش دقیقا اینجاست که خط لوله ای که به سوریه می رود مدتهاست که قطره ای نفت هم از آن عبور نمی کند ولی خط لوله دیگر که در حال حاضر دولت اقلیم کردستان به وسیله آن نفت های دزدیده شده را به سایر نقاط دنیا صادر می کند بدون کوچکترین خللی به کار خود ادامه میدهد!

 برگرفته از :پایگاه تحقیقاتی لور آسا / سرزمین لر

/ 2 نظر / 410 بازدید
شاکرمی

زندگی فاصله ی آمدن و رفتن ماست.... پس شاد باش ،به آینده بنگر... تقدیم به بهترینها...