احـد رستگار فرد

پروفایل من

وضعيت آب و هوا

ابزار نمايش اوقات شرعي

آرشیو وبلاگ
      خرم آباد (خرم آباد با نام واقعی «خــــورمـۈه» شهری از ژرفای تاریخ)
« دارالتربیه ی عشایری » یا « دارالحربیه ی رضاخانی » ؟ (2 ) نویسنده: احـد رستگار فرد - سه‌شنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٥

... با آنکه خرم آباد مرکز لرستانیان و به مثابه شاهرگ نظامی و مامن امن ایشان بود ، و از دست دادنش ، برای ایشان ، بسیار تلخ و ناگور بود . اما فتح این شهر به هیچ روی به معنای فتح تمام لرستان نبود ، و قوای دولتی تا سالها بعد همواره در نقاط مختلف در گیر ، زد و خوردهای پراکنده و فراوان نظامی با ایشان بودند . و این روند -  نبرد ، دستگیری ، کشتار و تبعید – تا سالهای متمادی ادامه داشت . زیرا هر روز و در پی تجاوزات و حملات و جنایات مکرر اشغالگران ، کینه و انزجار بازماندگان ، این نبردهای فرسایشی و خانمانسوز ، نسبت به قوای دولتی بیشتر و بیشتر می گردید .

البته ایشان  - همچون پدرانشان – اینرا نیز خوب می دانستند که ، هرگاه پای بیگانگان به این سرزمینهای ثروتمند و پر برکت  باز شد . بجز فتنه و نفاق و بدبختی و آشوب و جنگ و خونریزی و آوارگی و خانه بدوشی چیزی عاید ایشان نمی گردد . اینبار نیز پای نفت و راه آهن و جاده ی خوزستان به مرکز و کمپانی انگلیسی لینچ و ... در میان بود ، و حفظ امنیت و گسترش رفاه و پیش بردن قافله ی پیشرفت تنها سرپوشی بود بر روی جنایاتی هولناک . بهانه ای برای قلع و قم کردن مرد و زن و بچه و پیر و جوان .

و باز هم اینان به فراست دریافته بودند ، که بجز کوههای همیشه استوار سرزمینشان ، تنها مانع سد راه این رویای مرکز نشینان همیشه طماع ، روحیه و فرهنگ آزادی و آزادگی ایشان است ، و اینبار دولت مرکز قلب هویت و فرهنگ ایشان را هدف قرار دهد و آنرا نابود سازد . زیرا با از بین رفتن آن فرهنگ و روحیه ی بزرگمنشانه و آزاده ساز دیگر کسی بیهوده خود را درگیر مسایلی خارج از نفع شخصی اش نمی کرد و مشکلی برای دولت بوجود نمی آورد . آنگاه در چنین جایی با مردمانی بی هویت گردیده و مسخ شده دولت مرکزی وقت می توانست به راحتی و بدون اینکه مشکلی سد راهش باشد به مطامع اش برسد  .

آری این مدافعان به خوبی دریافته بودند ، که سرنوشت مرگ و یا ماندگاری هویت و فرهنگ قومی به نام لر در این نبردها مشخص می گردد . نبردهای که چنانچه در آنها شکست بخورند ، نه تنها سرزمینهاشان را بلکه همه ی هویت و فرهنگشان را نیز از دست می دهند . ایشان اینرا نیز خوب می دانستند که چنانچه دست روی دست گذاشته و دست از مبارزه بردارند و سلاحهاشان را بر زمین بگذارند ، باز هم سرنوشتی جز اعدام و مرگ در انتظارشان نخواهد بود ، که در آن صورت نیز ، دیگر کسی نیست که برای حفظ هویت و قومیت شان تلاش کند و حاصل تلاش نسلها به ناگاه نابود می گردد .

پس بر آن بودند که تا پای جان در راه حفظ سرزمین آبا و اجدادی و فرهنگ کهنشان که نسلهای متمادی برای ساخت و حفظ و نگهداری آن تلاش کرده بودند بکوشند . و اینچنین بود که تا سالها پس از فتح خرم آباد ، زن و مردشان ، آزاد مردانه و لرانه با هر آنچه در دست داشتند و تا آخرین قطره ی خونشان رو در روی دشمن اشغالگر تا به دندان مسلح ایستادگی کردند .

از دیگر سو دولت ایران ، که این موضوع را احساس کرده بود و می دانست ، به این نتیجه رسیده بود که توسل به زور برای تسلط بر لرها پاسخگو نیست و حتی اثرات معکوسی را نیز در بر دارد . لذا بر آن شد تا برای تسلط بر اوضاع و رسیدن به اهدافش تدبیری دیگر بیاندیشد . به ناگهان و یک شبه چهره ی غضبناک دولت به چهره ی خندان و مهربان و دلسوز تبدیل شد و جنگ خاموش دولت مرکزی ایران بر علیه ی لرها آغاز شد . سیاستی که می توان مهمترین سر فصلهای اجرای آنرا به صورت زیر بر شمرد :

1-      بر هم زدن بافت فرهنگی ( با توسل به روشهای قدیمی همچون ، تبعید لرها به خارج منطقه  و وارد کردن مهاجرینی از دیگر اقوام و نژادها با بافت فرهنگی بسیار متفاوت به منطقه و پراکندن ایشان در میان لرها تحت عناوین مختلف )

2-      ترویج هویت و قوم گریزی ( مانند : به راه انداختن تبلیغاتی برای رواج دادن این فکر که تنها راه پیشرفت و مترقی شدن به فراموشی سپردن تام و تمام فرهنگ و آداب گذشته )

3-      نابود کردن و از بین بردن بزرگان قوم ، برای از بین بردن مراجع تصمیم گیرنده . ( عموما بوسیله اعدام و بعضا تبعید و ... )

 

و در راستای این سیاست کلی ، امیر احمدی پیشنهاد تاسیس «بزرگ ترین موسسه ی معارفی لرستان» با نام « دارالتربیه ی دولتی ی عشایر لرستان » را مطرح کرد . پیشنهادی که نام آن پوششی بود بر اهداف شوم زیر :

1- با ظاهری غیر خصمانه و به بهانه ی آموزش علم ، فرزندان بزرگان و خواص قوم لر را ، بمنظور سو استفاده از احساسات و محبت و علاقه ی بسیار زیاد لرها به فرزندانشان به عنوان نیرویی بازدارنده در برابر طغیانهای آتی ، به گروگان بگیرند . ( کر گروئی kor gerue ey)

2- تزریق و تلقین فرهنگ و ایده ی دلخواه و مد نظر دولت – با محوریت خوار داشت شاخصهای هویت قومی - ، به فرزندان و جانشینان بزرگان و خواص قوم ، به عنوان افرادی که در آینده الگوی عامه ی قرار خواهند گرفت .

3 – استفاده ی تبلیغاتی از ایجاد این موسسه ، برای توجیه کردن لشگر کشیها و خونریزیها و فجایع انجام گرفته توسط قوای دولتی و پنهان کردن اهداف اصلی که مد نظر دولت مرکزی ایران و اربابان بیگانه ی ان بوده است .

 

تنها نگاهی گذرا به نام افراد مورد تربیت !!! قرار گرفته ی در این موسسه خود دلیلی بسیار محکم و متقن بر اثبات این ادعا است . چه چنانچه قرار بود که این مرکز « دارالتربیه ی دولتی ی عشایر لرستان » باشد . چرا تنها فرزندان بزرگان و خواص لر از آموزشهای آن بهرمند شدند و دیگر فرزندان عشایر به فراموشی سپرده شدند ؟

ادامه دارد ...

برگرفته از

http://www.loor.ir/nuke/modules.php?name=News&file=article&sid=505

  نظرات ()
مطالب اخیر خرم‌آبادی‌ها به کمپین لِغِن‌وخَرَ بپیوندند لرشناسی نیاز امروز مردم لر ترجمه "ماهی سیاه کوچولو" بهرنگی به لُری (مینجایی) لباس‌ لرهای فیلی: در استان‌های لرستان‌، ایلام و کرمانشاه کردستان عراق و داعش ، دوست یا دشمن کشف گور 3200 ساله در فرودگاه خرم‌آباد گذری بر چگونگی انتخاب نظام و دستگاه خط لور 1 زیر بار غم برارم؛ دانلود نوحه ها و مداحی های لری حاج رضا نقاش بروجردی روایتی محلی از اسطوره‌ی جهانی میل به زندگی جاودان بازمانده‌های کهن زبان لری در متون فارسی
‪Google+‬‏ کلمات کلیدی وبلاگ لرستان (٢٩) فرهنگ (٢٠) خرم آباد (۱٩) لر (۱٧) زبان (۱٤) آیین ها (۱۱) اخبار (۱٠) سوگواری (٩) همیت قومی (٩) مشاهیر (٧) لر بلاگها (٧) ادبیات لری (٧) بازیهای لری (٥) فرهنگ و هنر (٥) تازه های کتاب (٤) طبیعت (۳) لور (۳) خط (٢) مقاله (٢) میر ملاس (۱) بنا (۱) باستان شناسی و تاریخ (۱) لرشناسی (۱) لرپژوهشی (۱)
دوستان من ...تا سپیده نگاهی به هنر و ادبیات خرم اباد @(بچه هاى خرم آباد)@ Asemane e Khorramabad Khormoa on Alexa Lur People MAP OF Khorramabad آبفا شهر خرم آباد آبفا لرستان اتابکان لر اتاق بازرگانی ‌صنایع و معادن خرم آباد احد چگينی احد چگينی ۲ اصالت بختیاری آقا زینم علی خرم آباد امور آبفا شهر خرم آباد آموزش و پرورش ناحيه يک خرم آباد انجمن علمي كشاورزي دانشگاه آزاد خرم آباد انجمن علمی کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامي واحد خرم آب آوای محیط زیست ایران اولین مجله علمی کشاورزی دانش سبز خرم آباد ايــــــــــذه ايذه - خوزستان - ايران ب مثل بختیاری باباطاهر لر باؤیــنه بچه های خرم آباد بـــــــرده شیــــر بلوط بهمن علاءالدین(مسعود بختیاری) بی تو هرگز بیان ایرانی بیداری پايگاه هنرمندان لر پرشين بلاگ خرم آباد پرنیان ۷ رنگ ممسنی پژوهشکده تاریخ-فرهنگ-ادبیات قوم بختیاری پیش بینی ی هواشناسی خرم آباد پيش بينی ی هوای لرستان تاریخ قوم لر تاريخ و فرهنگ بختياری تال خرم آباد تالار گفتگوی لرستان ترنم تصویر پیل گپ ( پل بزرگ خرم آباد ) تویسرکان بهشت غرب ایران تی به رهت ایمهنم تــــیـام جنبش آزادی خواهان لور چــهـار فصــل چــویــل دنـــا حرفهایی برای گفتن خانه ی بختياری خرم آباد در ویکیپدیا خرم آباد شهر فراموش شده خرم‌آباد (لرستان) + رضا جايدری خرموه )خرم آباد ( خرومووه ۳ ( خرم آباد ۳ ) خــط لری خورشید لر دالکه ( خرم آبادی ) دانشجویان لرستانی تهران دانلودموسیقی لری در مورد زندگی بختیاری دز پارت دز شاپور خواست ( خرم آباد ) دوستداران زاگرس دیگری در من سازمان آمار و فن آوری اطلاعات شهرداری خرم آباد سامان از خرم آباد سايت رسمي شهرداري خرم آباد سايت رضا خرم آبادی سبزه سرا ستاره خرم آبادي ستاره نيکوبخت سر هرک سرزمین پنج خورشید سرود بخت يار سلام لرستان سلام لرستان شاهزاده ى بختیاری شرکت رایانه مهر مهستار شعر خرم آباد شعر لری شعر و ادبیات شعرهای ناب لری شهر لـــنــده شهر من پارسوماش شهری از تاریخ شهریاران شعر ممسنی شور زندگی شیهه ی آفاق طبیعت لرستان طلبه ی دهدشتی عکس ها و اخبار ورزش لرستان و خرم آباد علی رضا کرمی - خرم آبادی فتو بلاگ جوان خرم آبادي فراسو فردای لرستان فردای لرستان۲ قوم لر کاسيت کلوب از خرم آباد گزارش آنلاین آسمان خرم آباد گهر ( خرم آبادی لر لــــر ایــران لر دگان لر لینک لرستان بزرگ لرستان بزرگ لرستان جنوبی لرنا لری غریب ( کسری چگینی) لــــــــــــور لـــیــراوی مال کــنون محبان مهدی فاطمه محسن يه خرم آبادی مسی و مدیریت مفاخر لرستان ملایر را بهتر بشناسیم ملس خرم آباد مندیــر بهارون مهدی از خرم آباد مهدی ویس خرم آباد ی مهر سبز خرم آباد موج میتوان چندین قرن زندگی کرد؟ ن . شهبازی نقشه های هوايی خرم آباد نقشه ي گردشگري ي خرم آباد هالو زال هتلهای ازنا هتلهای اليگودرز هتلهای بروجرد هتلهای خرم آباد هتلهای دورود هُرو : لرستان لکی بختیاری کهگیلویه ممسنی هفته نامه صداي ملت ( خرم آباد ) همتبار هميشه فاصله يي هست هواشناسی ی خرم آباد وبلاگ اختصاصی طایفه ایسوند وبلاگ کوهنوردی احسان وضع فعلی هوای خرم آباد وضعیت آنلاین آب و هوای خر م آباد يك كوچه خرم آباد یکی از هزاران کمک به شناخت وگسترش فرهنگ لر(بختیاری ورزش ایرانی پرتال زیگور طراح قالب